Home Bota Çfarë ndodhi sot në Ukrainë, nga takimi i Zelenskyyt dhe Biden deri...

Çfarë ndodhi sot në Ukrainë, nga takimi i Zelenskyyt dhe Biden deri te premtimet për ndihmë

Ka qenë një fillim i ngarkuar i një jave që ka të ngjarë të bëhet më e ngarkuar, pasi e premtja shënon një vit që kur Rusia pushtoi Ukrainën. Këtu janë zhvillimet më të fundit nga Ukraina deri më tani sot:

Presidenti i SHBA Joe Biden bëri një vizitë të papritur në Kiev, e para e tij që nga fillimi i luftës. Thashethemet se ai mund të kalonte kufirin për në Ukrainë nga Polonia, ku ishte planifikuar të bënte një vizitë, qarkullonin prej ditësh.

Biden dhe ukrainas Volodymyr Zelensky më pas u shfaqën krah njëri-tjetrit në qendër të Kievit dhe më vonë mbajtën një fjalim të përbashkët, në të cilin Zelensky falënderoi Biden për mbështetjen “të palëkundur” që Ukraina kishte marrë nga SHBA.

Dhe Biden tha se do të shpallte më shumë pajisje kritike për Ukrainën, duke përfshirë një premtim prej 500 milionë dollarësh për armë.

Ndërkohë, ministrat e jashtëm të BE-së po takohen në Bruksel për të diskutuar paketën e fundit të sanksioneve të bllokut kundër Rusisë, që do të shpallet gjatë javës.

Diplomati më i lartë i Kinës, Wang Yi, ndodhet në Moskë, një ditë pasi Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi se Kina po konsideron t’i japë Rusisë mbështetje vdekjeprurëse në formën e armëve dhe municioneve.

Previous articleCila është e ardhmja e Erdoganit pas tërmetit?
Next articleProbleme me shëndetin, shtrohet me urgjencë në QSUT mjeku Pëllumb Pipero