Home Sport CAS i hap merkaton Këlnit, pezullohet përkohësisht dënimi i tyre!

CAS i hap merkaton Këlnit, pezullohet përkohësisht dënimi i tyre!

Ndalimi njëvjeçar i transferimeve i vendosur ndaj Këlnit nga FIFA u pezullua përkohësisht të premten (26/5) nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv ( CAS ) pasi shqyrton apelimin e klubit, tha klubi nga Bundesliga në një deklaratë për mediat.

Konfederata Ndërkombëtare e Futbollit e ka ndaluar Këlnin të nënshkruajë me lojtarë për sezonin e ardhshëm, i akuzuar se ka inkurajuar 17-vjeçarin slloven Jaka Zuber Potosnik të prishë kontratën e tij me Olimpija Ljubljana dhe t’i bashkohet atyre në janar 2022. Organet disiplinore të FIFA-s kishin gjobitur gjithashtu Këlnin me 51,750 euro (57,000 dollarë), së bashku me ndalimin e tij nga nënshkrimi i lojtarëve të rinj në dy dritaret e ardhshme të transferimeve, ndërsa ndalimi i Potosnikut për katër muaj. Këlni tha gjithashtu se ndalimi katër-mujor i Potochnik ishte pezulluar përkatësisht.

Klubi gjerman shtoi gjithashtu se i riu slloven u largua nga Olimpia për shkak të “shkeljeve të shumta të kontratës” dhe nuk e shtyu atë të largohej nga ish-klubi i tij.

“Tani jemi në gjendje të operojmë në tregun e transferimeve brenda kufijve të aftësive tona për shkak të konsolidimit financiar”, tha shefi ekzekutiv i Këlnit, Christian Keller, duke shtuar se klubi ishte i angazhuar për heqjen e plotë të ndalimit të FIFA-s.

Previous articleLezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët
Next articleAl Jazeera: Si u bë Tina Turner një ikonë e pamundur në Shqipëri?