Home Aktualitet Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE: Dinamikë e re politike për...

Cakaj me Ministrat e Jashtëm të BE: Dinamikë e re politike për hapjen e negociatave

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj mori pjesë në mëngjesin e punës në Bruksel me pjesëmarrjen e të gjithë Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian. 

Takimi u fokusua kryesisht në hapat që duhet të ndërmerren për të mundësuar çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. 

Gjatë takimit, Kryediplomati Cakaj ka nënvizuar faktin se Shqipëria ka përmbushur të gjitha kushtet teknike për të filluar bisedimet për anëtarësim në BE dhe ka theksuar rëndësinë madhore të perspektivës evropiane për të ndihmuar tutje procesin e demokratizimit dhe stabilizimit të Ballkanit Perëndimor. 

Nëpërmjet një postimi në facebook, Ministri në Detyrë Cakaj është shprehur “Menjëherë pas miratimit të metodologjisë së re për negociim, pritet të fillojë një dinamikë e re politike në funksion të hapjes së negociatave për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut“.

SOURCEBulevard News
Previous articleLavrov në Uashington, do të takojë Pompeon
Next article“Arrestoni menjëherë këdo që ju ndërhyn në hetime”/ Urdhri i fundit i Arta Markut: Prokurorët të ruajnë nderin dhe dinjitetin