Home Sport Bundesliga: Nje Bayern per t’u duartrokitur, ka nenshtruar Mainz me rezultatin 3-0.

Bundesliga: Nje Bayern per t’u duartrokitur, ka nenshtruar Mainz me rezultatin 3-0.

budesliga-300x168Gjithcka e thjeshte pr bavareet qe me 51 pike kane rezultatet me poziviteve pas 20 ndeshjeve me 16 fitore dhe vetem 1 humbje. Dyshet Mandzukic dhe Muller me Robben e Gomez jane akoma ne stol. Mbetet e pamposhtur porta e Neuer ne 2013-en.

Nje Bayern i madh. Cinik ne pjesen e pare, i ndalur nga muri i rezistences se Mainz-it i thyer nga Muller i cili kalon ne avntazh skuadren si zakonisht, i pamshirshem ne pjesen e dyte, kur Mandzukic e mbylli ndeshjen ne kohen e duhur duke vulosur epersine e Bayern. Roben e Gomez ne stol akoma, duket sikur e kane humbur rendesine.

Heynkees vendos te perqendrohet te Mandzukicdhe i ka lene liri levizjeje Ribery-t. Francezi, pas nje fillimi mjaft te ngadalte, behet protagonist ne vijen e frontit nga e majta ne te djathte, duke u mbeshtetur nga Martinez, qe po behet gjithnje e me i njohur, dhe nga Kroos e Muller. Ky i fundit ishte ai qe theu bllokaden e Mainz pas 40 minutave loje. Muller, i ndihmuar nga Kroos, ka arritur te shenoje golin e tij te 11-te te sezonit. Gjithesesi Bavarezet kane mbetur te habitur nga kundersulmet gjithmone shume te shpejta te kundershtareve, te cilet gjithesesi nuk arriten te depertojne orten e Neuer.

Por cinizmi nuk eshte perberesi i duhur per te qene i madh, dhe nuk mjafton si karakteristike. Oportunizmi dhe instikti per gola i Muller, nuk mund te mungoje ne aftesine realizuese te golave te Madzukic. Pikerisht sulmuesi kroat, neme pak se 10 minuta arrin te shenoje dy gola per te prfunduar ndeshjen ne favor te bavarezeve. Nuk mund te mungonte Lahm, i cili ben nje pasim perfekt per Mandzukic, dhe ky shenoi golin e tij te 14-te ne sezon.
Neuer nuk ka pse te lodhet duke mbrojtur porten, pasi goli i fundit ka ardhur ne ndeshjen me Moenchengladbach me rezultatin 1-1.

Heynckees ka vendosur te lere ekskluzivitetin e finales per Robben e Gomez. Deshja e rradhes per Bayern do te jte ajo perballe Schalke ne Allianz Arena. Eshte veshtire te imagjinosh Bayern-in e pandalshem me nje trajner tjeter ne sezonin e ardhshem.

Previous articleElisabetta Canalis krahasohet me një kukull
Next articleRobin van Persie : Jam më i fuqishëm se kurrë