Home Bota Britania dhe Franca do të kërkojnë teste COVID-19 për udhëtarët nga Kina

Britania dhe Franca do të kërkojnë teste COVID-19 për udhëtarët nga Kina

Mbretëria e Bashkuar dhe Franca kanë vendosur të kërkojnë teste negative për COVID-19 për udhëtarët që vijnë nga Kina, sipas raporteve të mediave të premten.

Multimediali britanik “BBC” raportoi se Mbretëria e Bashkuar po bëhej gati të shpallte testimin e detyrueshëm, ndërsa gazetat e tjera britanike si “The Telegraph” raportuan se kryeministri Rishi Sunak kishte peshuar për të ndërmarrë hapin.

Udhëtarët në aeroplanët që vijnë nga Franca do të duhet të mbajnë maska.

Por nuk ka asnjë fjalë zyrtare për afatin kohor për vendosjen e masave të reja qoftë nga Mbretëria e Bashkuar apo Franca.

Spanja, Koreja e Jugut dhe Izraeli njoftuan më herët se do të prezantonin kërkesat e testit COVID edhe për udhëtarët kinezë.

Malajzia të premten do të kontrollojë të gjitha ardhjet ndërkombëtare nga Kina për ethe gjithashtu.

Kina po lehtëson kufizimet e udhëtimit që kishte që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, pavarësisht rritjes së rasteve.

Lëvizja e Pekinit bëri që SHBA-të, Italia, Japonia dhe vende të tjera të vendosin kontrolle për të ardhurit nga Kina.

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë u cituan të kenë thënë nga agjencia e lajmeve Reuters se ata po konsideronin gjithashtu marrjen e mostrave të ujërave të zeza nga avionët ndërkombëtarë për të gjurmuar çdo variant të ri në zhvillim.

Italia ka bërë thirrje për kontrolle në mbarë BE-në, por agjencia shëndetësore e bllokut tha se i shihte masa të tilla si të pajustifikuara, duke argumentuar se situata në Kinë nuk kishte gjasa të ndikojë në Evropë me nivelet e saj të larta të imunizimit.

Kina kishte thënë se nuk do të publikonte më një numër zyrtar ditor të vdekjeve nga COVID.

Vendi gjithashtu ndaloi testimin masiv dhe raportimin e rasteve asimptomatike, duke shkaktuar shqetësime se të dhënat zyrtare ka të ngjarë të mos jenë një përfaqësim i saktë i situatës.

Ndërsa lëshonte udhëzimet e saj për kërkesën e testit negativ, Spanja përmendi mungesën e informacionit nga ana e Kinës në lidhje me infeksionet COVID në vend.

“Ekziston një shqetësim i përbashkët ndërkombëtar dhe kombëtar mbi evoluimin e rasteve në Kinë dhe vështirësinë për të bërë një vlerësim të saktë të situatës së COVID-19 duke pasur parasysh informacionin e pakët që kemi në dispozicion”, u tha gazetarëve ministrja e Shëndetësisë Carolina Darias.

Darias shtoi se Madridi do të shtyjë për kontrolle të ngjashme në të gjithë BE-në për udhëtarët që vijnë nga Kina.

“Në mungesë të informacionit gjithëpërfshirës nga Kina, është e kuptueshme që vendet në mbarë botën po veprojnë në mënyra që ata besojnë se mund të mbrojnë popullsinë e tyre”, tha shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mediat shtetërore kineze, ndërkohë, kanë kritikuar numrin në rritje të vendeve që kërkojnë teste negative të COVID nga udhëtarët nga Kina.

“Synimi i vërtetë është të sabotojmë përpjekjet trevjeçare të Kinës për kontrollin e COVID-19 dhe të sulmojmë sistemin e vendit”, tha tabloidi shtetëror Global Times në një artikull të enjten vonë.

Global Times i quajti kufizimet “të pabaza” dhe “diskriminuese”.

Deri më tani, Kina u ka kërkuar të gjithë pasagjerëve që vijnë nga jashtë, përfshirë shtetasit kinezë, të karantinohen për pesë ditë në një hotel, pasuar nga tre ditë në shtëpi.

Vendi me 1.4 miliardë banorë raportoi të enjten një vdekje të lidhur me koronavirusin.

Por një firmë e të dhënave shëndetësore me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Airfinity, vlerësoi se rreth 9 mijë njerëz në Kinë ka të ngjarë të vdisnin çdo ditë nga COVID.

Previous articlePasuri marramendëse, zbulohet trashëgimia që Pele u la familjarëve të tij
Next article“Gëzuar!”, ambasadorja Kim uron shqiptarët për Vitin e Ri: Ishte një vit i jashtëzakonshëm me plot ngjarje