Home Bota Braverman: Emigrantët do t’i ruajmë me byzylykë elektronik deri sa t’i transferojmë...

Braverman: Emigrantët do t’i ruajmë me byzylykë elektronik deri sa t’i transferojmë në Ruandë

Qeveria britanike nuk përjashton përdorimin e byzylykëve elektronik për të kontrolluar emigrantët që vijnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman tha për Sky News se është e gatshme të përdorë një “sërë opsionesh” në trajtimin e problematikës së migrantëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla.
Deklarata e Braverman vjen pasi një raport në “The Times” tha se Ministria e Brendshme po shqyrton përshtatjen e azilkërkuesve që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar me mjete të paautorizuara dhe byzylykë elektronike.

E përditshmja britanike tha se zyrtarët po e shohin atë si një mënyrë për të ndaluar zhdukjen e emigrantëve që nuk mund të strehohen në qendrat e paraburgimit.
“Sapo kemi miratuar një legjislacion historik në formën e Aktit tonë të Migrimit Ilegal – që na fuqizon të ndalojmë ata që mbërrijnë këtu ilegalisht dhe më pas t’i largojmë me shpejtësi në një vend të sigurt si Ruanda.

Kjo do të kërkojë një fuqi për t’i ndaluar dhe në fund kontrolluar ata njerëz. Ne duhet të ushtrojmë një nivel kontrolli nëse duam t’i largojmë ata nga Mbretëria e Bashkuar dhe po shqyrtojmë një sërë opsionesh për të mbërritur këtu.

Britania e Madhe ka një kapacitet ekzistent largues prej disa mijëra qelish paraburgimi. Ne do të punojmë intensivisht për ta rritur atë, por është e qartë se po shqyrtojmë një sërë opsionesh – të gjitha opsionet – për të siguruar që ne kemi atë nivel kontrolli të njerëzve, në mënyrë që të pengojmë ata që mund të rrjedhin përmes sistemit tonë me shpejtësi”– tha Braverman.

Zonja Braverman e pranoi se qeverisë britanike mund t’i duhet të sigurojë më shumë vende paraburgimi, ndërsa pret për rezultatin e sfidave ligjore kundër skemës së Ruandës.

“Nëse jemi të suksesshëm [në gjykatë], ne do të funksionalizojmë policinë tonë. Nëse na pengojnë gjykatat, ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të siguruar që të ndalojmë anijet. Ky është një premtim i kryeministrit, është një premtim që unë kam bërë dhe po punojmë natë e ditë për ta realizuar”- tha Braverman.

Sekretarja e Brendshme britanike fajësoi gjithashtu një “sërë forcash… avokatë imigracioni, organizata bamirëse, OJQ, shumë prej të cilëve kanë lidhje shumë të ngushta me Partinë Laburiste” për vonimin e  realizimit të premtimit të qeverisë për Ruandën.

Duke mbrojtur vendimin e qeverisë për t’i paguar Francës një shumë prej 500 milion £ për të kontrolluar plazhet, zonja Braverman tha se lëvizja ishte “absolutisht e rëndësishme për të pasur sukses në ndalimin e anijeve”.

“Ne jemi duke bashkëpunuar ngushtë në nivelet më të larta, mes kryeministrit dhe presidentit. Ka pasur qindra arrestime të bandave të kontrabandës me njerëz dhe dënime të atyre që po lehtësojnë migrimin e paligjshëm.

E vetmja mënyrë efektive për të ndalur këtë problem është thyerja e modelit të grupeve të kontrabandës me njerëz përmes përgjimeve në rrjedhën e sipërme, por edhe për të parandaluar ​​dhe siguruar që ata që tentojnë këtë udhëtim në radhë të parë, do të penalizohen dhe do të përballen me pasoja si p.sh. largimi nga Mbretëria e Bashkuar”.

Justin Madders, ministri në hije i Punësimit, kritikoi insistimin e Braverman për vendosjen e byzylykëve elektronik emigrantëve, duke thënë: “Të vetmëve njerëz të cilëve iu vendosen ato janë kriminelët, por nga sa kuptoj unë, njerëzit që vijnë në këtë vend duke kërkuar azil nuk janë kriminelë.”

“Ata zakonisht ikin nga persekutimi dhe nëse ka pasur ndonjë problem me arratisjen e njerëzve, kjo është hera e parë që kam dëgjuar për këtë. Ky është vetëm një tjetër mashtrim që nuk ka të bëjë fare me rrënjën e problemit.

Partia Braverman ka qenë në pushtet për 13 vjet dhe të vazhdosh të fajësosh Partinë e Punës për çdo dështim të qeverisë aktuale është shumë patetike, sinqerisht. Ata duhet ta zotërojnë këtë problem. Të fajësosh njerëzit e tjerë është simptoma e një qeverie të falimentuar”- tha ai.

Previous articleAksident në aksin Sarandë-Gjirokastër, plagosen dy turistë italianë
Next articleA ka një kryengritje në PS për krizën morale në qeveri?