Home Bota Boris Johnson Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s? Ja çfarë pritet të vendoset

Boris Johnson Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s? Ja çfarë pritet të vendoset

Boris Johnson , ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, ka bërë së fundmi një deklaratë për kandidaturën e tij për postin e Sekretarit të Përgjithshëm në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Në një deklaratë, Boris Johnson shprehu entuziazmin e tij për perspektivën e drejtimit të NATO-s , duke e quajtur atë një “ide të shkëlqyer” dhe duke theksuar se ai është një kandidat për këtë pozicion.

Ai gjithashtu shprehu besimin se do të ketë sukses edhe këtë herë.

Sipas raportimeve, Boris Johnson përmendi gjithashtu se ish-kryeministri italian Mario Draghi kishte propozuar idenë e emërimit të një përfaqësuesi nga Bashkimi Evropian si Sekretar i Përgjithshëm i ardhshëm i NATO-s.

Johnson shprehu mospajtimin e tij me sugjerimin e Mario Draghit, duke thënë se ka kandidatë të tjerë të kualifikuar për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s jashtë Bashkimit Evropian.

Johnson shprehu gjithashtu kandidaturën e tij për këtë rol, duke e përshkruar atë si një pozicion të rëndësishëm dhe të vlefshëm.

Më tej, ai theksoi se NATO është aktualisht e fortë dhe së shpejti do t’i bashkohen Suedia dhe Finlanda si anëtarë të rinj dhe theksoi se anëtarësimi i Ukrainës në NATO është i pashmangshëm, pasi presidenti rus Vladimir Putin ka shfuqizuar çdo argument kundër anëtarësimit të Ukrainës në aleancë.

Sekretari aktual i Përgjithshëm i NATO-s , Jens Stoltenberg, kishte synuar të jepte dorëheqjen vitin e kaluar dhe të merrte një pozicion në vendin e tij, Norvegjinë.

Megjithatë, për shkak të agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, mandati i Stoltenberg u zgjat deri më 30 shtator 2023. Aktualisht, shumë aleatë të NATO-s preferojnë të mbajnë Stoltenberg si kreun e aleancës dhe kanë rënë dakord joformalisht për të zgjatur mandatin e tij deri në prill 2024.

Por vetë Stoltenberg dëshiron të largohet nga roli i tij në vjeshtë. Sipas Euractiv, nuk ka asnjë marrëveshje mes vendeve të NATO-s se kush do ta pasojë Stoltenberg në postin e Sekretarit të Përgjithshëm.

Previous articleFajin e ka horoskopi, gratë e kësaj shenje zodiaku nuk rrinë dot pa flirtuar me meshkujt
Next articleMeta ia mbyll mijëra profile të rreme partisë së Aleksandar Vuçiqit – u shpenzuan mbi 150 mijë euro në propagandë pro-qeveritare