Home Bota Blinken del me paralajmërimin e fortë për Kinën: Nëse furnizon me armë...

Blinken del me paralajmërimin e fortë për Kinën: Nëse furnizon me armë Rusinë…

Uashingtoni nuk do të hezitojë të shënjestrojë kompanitë dhe individët kinezë me sanksione nëse Pekini ofron ndihmë vdekjeprurëse për Moskën për luftën, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Gjatë një takimi me liderët në kryeqytetin e Kazakistanit Astana, Blinken tha se do të ishte një problem serioz për Pekinin në marrëdhëniet e tij me vendet në mbarë botën nëse vendi shkel sanksionet e SHBA-së ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë.

“Pra, ne e kemi vëzhguar me shumë kujdes që nga dita e parë, dhe arsyeja që e thashë këtë jo vetëm me Wang Yi javën e kaluar, por edhe publikisht, së bashku me kolegët e tjerë në administratë, është për shkak të shqetësimit që ne bazuar në informacionin që kemi, Kina po shqyrton të dërgojë armë.

“Dhe ajo që mund të them është se ne e paralajmëruam shumë qartë Kinën për implikimet dhe pasojat e vazhdimit të ofrimit të një mbështetjeje të tillë.

“Ne nuk do të hezitojmë, për shembull, të synojmë kompanitë ose individët kinezë që shkelin sanksionet tona.”

Blinken tha gjithashtu se Uashingtoni po lëshonte licenca për t’u dhënë kohë kompanive për të mbyllur marrëdhëniet me firmat ruse që janë sanksionuar në një përpjekje të Perëndimit për të presionuar Moskën për t’i dhënë fund luftës.

Vizita e fundit e Blinken në kryeqytetet e Kazakistanit dhe Uzbekistanit është e para e tij në rajon si kryediplomati i administratës Biden.

Udhëheqësit në rajon janë inkurajuar t’i kundërvihen Rusisë, por gjithashtu janë goditur nga pasojat e luftës, duke përfshirë rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve, dhe janë vënë nën dyshime si rrugë të mundshme për mallrat e sanksionuara që arrijnë në Rusi.

Previous articlePas takimit Kurti-Vuçiç, reagon Presidentja e Kosovës: Dje janë pranuar edhe disa propozime jo të lehta
Next articleRashford: Ja pse Van Gal më gjobiste çdo të enjte