Home Kosova Blerja e dronëve nga Kosova, KFOR: Kemi autoritetin kryesor për hapësirën ajrore...

Blerja e dronëve nga Kosova, KFOR: Kemi autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë

Misioni i NATO-s në Kosovë ka reaguar pas blerjes së dronëve Bayraktar TB-2 nga Turqia. Përmes një deklarate për mediat, KFOR thotë se misioni ka autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë.

KFOR thotë se pret që institucionet në Kosovë të sigurojnë koordinim dhe të respektojnë procedurat ekzistuese.

“Hapësira e sipërme ajrore e Kosovës mund të përdoret vetëm për të fluturuar mbi Kosovën nga një vend në tjetrin përmes fluturimeve komerciale; hapësira e poshtme ajrore mund të përdoret për nevoja specifike, rast pas rasti dhe sipas autorizimit të mëparshëm nga komandanti i KFOR-it.

Presim që institucionet në Kosovë të sigurojnë koordinim dhe të respektojnë procedurat ekzistuese”, thuhet në deklaratën e KFOR.

Ditën e djeshme, kryeministri i Kosovës Albin Kurti konfirmoi blerjen e dronëve Bayraktar TB-2 nga Turqia, duke thënë se do të përdoren për të rritur sigurinë në Kosovë.

Previous articleMoti ekstrem, Greqia në ‘luftë’ me flakët, digjen makina dhe shtëpi në Atika
Next articleJetë para 6 mijë vjetësh/ Arkeologu për vendbanimin e Linit: Gjetjet tregojnë që këtu ka pasur fermerë