Home Kosova Bilanci ditor/ Bie ndjeshëm numri i të infekuarve me Covid-19 në Kosovë

Bilanci ditor/ Bie ndjeshëm numri i të infekuarve me Covid-19 në Kosovë

3 persona kanë vdekur dhe 79 raste të reja me Koronavirus janë regjistuar në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit.

Ndërsa, 165 persona janë shëruar, përcjell Bota sot.

Njoftimi i IKSHPK-së:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 538 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 76 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.839 raste nga 59.571 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 604 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 165 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.949 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.286.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 12 raste, komuna Gjilan 11 raste, komuna Klinë 9 raste, komuna Fushë Kosovë 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Podujevë 5 raste, komuna Lipjan 4 raste, komuna Ferizaj 3 raste, komuna Gjakovë 3 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Mitrovicë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Drenas, Malishevë, Prizren, Rahovec dhe Shtime.

Image
SOURCEbulevard news
Previous articleValentina Leskaj merr postin e rëndësishëm, bëhet e para myslimane që emërohet në këtë detyrë
Next articleTë shoqëruar me eskortë të policisë, ja çfarë ndodhi me 25 shqiptarët që kishin kërkuar azil në vendet e BE-së