Home Kuriozitete Bie MITI! Edhe çokollata e zezë të bën dëm, STUDIMI: Përmban plumb...

Bie MITI! Edhe çokollata e zezë të bën dëm, STUDIMI: Përmban plumb dhe kadium

Për ata prej jush që mendonin se çokollata e zezë ishte alternativa më e shëndetshme, një studim i kohëve të fundit nga Consumer Reports (CR) ndoshta do t’ju zhgënjejë disa. Kjo pasi janë gjetur se përmbajnë kimikate të dëmshme, duke përfshirë plumbin dhe kadmiumin. Për studimin, CR testoi 28 çokollata të zeza në SHBA për të matur nivelet e metaleve të rënda që ato përmbajnë. Plumbi dhe kadmiumi u zbuluan në të gjitha produktet e testuara.

Për të përcaktuar se cilat çokollata paraqesin rrezikun më të madh, CR përdori Dozën Maksimale të Lejueshme të Kalifornisë (MADL) për plumbin dhe kadmiumin si bazë. Çdo produkt me më shumë se 100% për çdo kimikat tejkalon nivelin e MADL.

5 marka çokollatash të cilat përmbajë nivele të larta plumbi, kadmiumi

Trader Joe’s: Çokollatë e zezë 72% Kakao (192% Plumb MADL) dhe Çokollatë e Zezë Lover’s 85% Kakao (127% MADL Plumb, 229% MADL kadmium)

Hershey’s: Çokollatë speciale e errët e butë (265% plumb MADL)

Lindt: Çokollatë e zezë Excellence 85% kakao (166% plumb MADL) dhe Çokollatë e zezë Excellence 70% kakao (116% plumb MADL)

Godiva: Çokollatë e zezë Signature 72% kakao (146% plumb MADL)

Dove: Promises Deeper Dark Chocolate 70% kakao (112% MADL kadmium)

Ekspozimi i ulët i plumbit mund të ketë efekte serioze në aftësitë njohëse të fëmijëve. Kështu tha Dr. Fred Henretig, toksikolog i lartë në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias. Dhe ekspozimi ndaj niveleve të larta të plumbit mund të shkaktojë dobësi, anemi dhe dëmtim të veshkave ose trurit, duke prekur fëmijët më shumë se të rriturit.

Përveç kësaj, kur kadmiumi konsumohet në sasi të mëdha, ai mund të irritojë seriozisht stomakun dhe të shkaktojë të vjella dhe diarre. Por ndërkohë janë ngritur disa padi kundër një numri markash çokollate, duke përfshirë Trader Joe’s dhe Hershey’s – pasi konsumatorët amerikanë pretendojnë se janë mashtruar dhe vënë në rrezik nga përmbajtja e metaleve të rënda të produkteve.

Previous articleIgli Tare: Duam të fitojmë Kupën e Italisë
Next article‘Karma është kurvë’/ Rama habit presidenten e PE, por bën një autogol