Home Kuriozitete Bibla hebraike më e vjetër në botë shitet për 38 milionë dollarë...

Bibla hebraike më e vjetër në botë shitet për 38 milionë dollarë në ankand

Bibla më e vjetër hebraike është blerë në Sotheby’s New York për 38.1 milionë dollarë. Codex Sassoon mendohet të jetë shkruar rreth 1100 vjet më parë. Codex Sassoon është dorëshkrimi i vetëm i mbijetuar që përmban të 24 librat e Biblës Hebraike me shenja pikësimi, zanore dhe thekse. Avokati amerikan dhe ish-ambasadori Alfred Moses e bleu atë për Muzeun ANU të Popullit Hebre në Tel Aviv, Izrael.

“Bibla hebraike është më me ndikim në histori dhe përbën themelin e qytetërimit perëndimor,” tha zoti Moses në një deklaratë.

Oferta fituese tejkaloi 30.8 milionë dollarët e paguar nga bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates në 1994 për Codex Leicester. Por ai nuk arriti rekordin për një dokument historik të shitur në ankand të vendosur nga menaxheri i fondit mbrojtës Ken Griffin, i cili bleu një kopje të shtypur të botimit të parë të kushtetutës së SHBA për 43.2 milion dollarë dy vjet më parë. Codex Sassoon mban emrin e një pronari të mëparshëm, David Solomon Sassoon, i cili e bleu atë në 1929 dhe mblodhi koleksionin më të madh dhe më të rëndësishëm privat të dorëshkrimeve hebraike në botë në shtëpinë e tij në Londër.

Codex Sassoon i mungojnë vetëm 12 faqe, sipas Sotheby’s. Pronari më i fundit i Codex Sassoon ishte investitori zviceran Jacqui Safra, i cili e bleu atë për 2 milion £ (2.5 milion dollarë) në ankand në Londër në 1989.

Previous article‘Të biesh në dashuri me Shqipërinë’, Rama reagon për shkrimin në ‘The Guardian’
Next articleGjekmarkaj: PD nuk duhet drejtuar as nga Berisha dhe as nga Basha