Home Bota Beteja për rajonin e pamposhtur të Ukrainës, ministri i Mbrojtjes: Mbi 500...

Beteja për rajonin e pamposhtur të Ukrainës, ministri i Mbrojtjes: Mbi 500 rusë po vriten çdo ditë në përpjekje për ta pushtuar

Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksi Reznikov tha se ushtria ruse po humbte deri në 500 ushtarë në ditë në ofensivën e saj kundër qytetit të Bakhmut.

“Humbjet ruse arrijnë në 500 të vdekur dhe të qindra të plagosur çdo ditë”, siguroi ministri ukrainas gazetën gjermane Bild.

Beteja për Bakhmut është më e përgjakshme që nga fillimi i pushtimit të ushtrisë në Moskë. Forcat ruse janë përpjekur ta pushtojnë atë që nga maji 2022 pa sukses. Javët e fundit ata kanë intensifikuar sulmet, të ndihmuar edhe nga njerëz të grupit mercenar Wagner; dhe qyteti, nga i cili historitë e dëshpërimit për civilët e mbetur dhe imazhet e tmerrshme mbërrijnë në mënyrë sporadike, duket në prag të rënies për ditë të tëra, por ende reziston.

Previous articleDeklarata e drejtuesit të Milanit për Leaon tremb tifozët
Next articleGjashtë mënyra të pazakonta për të çliruar kreativitetin tuaj