Home Sport Benzema ankohet për shqetësime muskulore, pritet të mungojë të paktën një javë

Benzema ankohet për shqetësime muskulore, pritet të mungojë të paktën një javë

Më shumë frikë se dëm për Karim Benzema. I dëmtuar në kofshën e majtë, sulmuesi francez duhej të zëvendësohej në minutën e 58-të gjatë barazimit të Real Madrid kundër Elche (2-2) të dielën.

Kontrollet mjekësore që ai kaloi të hënën në Valdebebas, qendra stërvitore e Realit, zbuluan se ai vuante nga një kontrakturë në kofshën e kofshës së majtë.

Nëse nuk e dimë ende kohëzgjatjen e saktë të mungesës së tij pas kësaj diagnoze të parë, por mjekët e klubit madrilen i kanë treguar stafit teknik “los blancos” se ai mund të jetë sërish i gatshëm pas dhjetë ditësh, për çerekfinalen e Kupës së Mbretit në Bilbao, të enjten e ardhshme më 3 shkurt (21.30).

Për këtë lloj dëmtimi, përgjithësisht rekomandohet një periudhë minimale pushimi prej një jave. Nëse riaftësimi i tij përparon mirë, Benzema mund të kthehet në stërvitje kolektive me grupin e Madridit në fillim të javës së ardhshme.

Por edhe lajmet e mira nuk mungojnë. Një tjetër lojtar i rëndësishëm i Real Madridit do të mund të rikthehet në fushë. Ky është Dani Carvajal, pozitiv me Covid-19 që nga e premtja e 14 janarit. Ai rezultoi negativ të hënën dhe për këtë arsye mund të kthehet në stërvitje kolektive me skuadrën e Madridit.