Home Europa BE: Nuk ka kushte për hapjen e kapitullit të ri me Serbinë

BE: Nuk ka kushte për hapjen e kapitullit të ri me Serbinë

Këshilli i Ministrave i Bashkimit Evropian ka arritur në përfundimin se kushtet për hapjen e një kapitulli të ri në negociatat e anëtarësimit me Serbinë nuk janë përmbushur dhe se progresi është i nevojshëm në pajtimin në rajon, çështjet e demokracisë, pavarësisë së gjyqësorit, lirisë së shprehjes dhe mediave, tha sot në Bruksel ministri gjerman për Evropën, Michael Roth.

Ai tha se në fund të sesionit dy-ditor të ministrave të jashtëm të BE, dhe kështu u përgjigj në pyetjen e gazetarëve se çfarë e pengoi hapjen e të paktën një kapitulli në negociatat me Beogradin.

“Hapja e kapitullit të negociatave për anëtarësimin në BE nuk është një dhuratë bujare nga Brukseli dhe nuk varet nga Berlini, por nga përparimi i arritur, dhe është e nevojshme që propozimi i Komisionit Evropian të miratohet unanimisht nga të gjithë anëtarët, në mënyrë që të hapet një kapitull i ri”, u shpreh Roth.

“Këshilli i Ministrave arriti në përfundimin se kushtet nuk janë përmbushur aq sa të hapnin një kapitull të ri në negociatat me Serbinë”, shtoi ministri gjerman për Evropën.

Nëse diskutimet, shpjegoi Roth, zbuluan se në çështjet kryesore të pluralizmit të medias, demokracisë, pluralizmit politik, lirisë së shprehjes, pajtimit në rajon, pavarësisë së gjyqësorit, është bërë përparim i mjaftueshëm, atëherë nuk do të ishte shumë e vështirë të shkosh më tej dhe të hapesh kapitujt për negociata.

“Por kjo nuk varet nga ne, nuk është në duart tona, natyrisht varet nga vendet kandidate për anëtarësim,” përfundoi ministri gjerman për Çështje Evropiane.

SOURCEbulevard news
Previous articleKërcënuan e ofenduan arbitrat, pezullohen dy drejtuesit e lartë të Juventusit
Next articleLëvizja e bujshme nga SPAK, reagon menjëherë ambasadorja Yuri Kim: Ky nuk do të jetë veprimi i fundit!