Home Sport BBC: Botërori i Katarit, më i miri i shekullit

BBC: Botërori i Katarit, më i miri i shekullit

Kupa e Botës FIFA Katar 2022, në të cilën Argjentina fitoi titullin duke triumfuar ndaj Francës në finale pas një penalltie më të mirë, u emërua “Kupa e Botës më e mirë e këtij shekulli” nga një sondazh i BBC Sport me 78 përqind të votave.

Kupa e Botës në Katar mori një fitore dominuese ndaj katër të tjerave të mbajtura këtë shekull.

Sipas një sondazhi të BBC Sport, Japonia dhe Koreja e Jugut, të cilat organizuan Kupën e Botës në 2002, dolën në vendin e dytë me gjashtë për qind.

Vendi i tretë i takoi Brazilit (2014) me pesë për qind të votave, ndërsa Gjermania (2006) dhe Rusia (2018) ndajnë vendin e katërt me nga katër për qind secila.

BBC Sport thekson në hyrjen e sondazhit se Kupa e Botës, e cila filloi me shumë skeptikë, përfundoi me “ndoshta finalen më të madhe ndonjëherë”.

Ishte, shtojnë ata, një Botëror plot tronditje. Me Marokun që arriti në gjysmëfinale, ku Japonia mundi Spanjën dhe Gjermaninë, si dhe Arabia Saudite mundi Argjentinën, kampionen.

Ky rezultat i sondazhit të BBC është veçanërisht interesant sepse shërbimi publik britanik bojkotoi ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës, duke nisur një seri sulmesh ndaj shtetit të Katarit për shkak të shkeljeve të supozuara të të drejtave të njeriut, raporton Qatari Gulf Times.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe disa zyrtarë të tjerë të shquar të sportit e shpallën turneun më të mirën e historisë, pikërisht për shkak të diversitetit të tij.

“Shumë njerëz nga e gjithë bota erdhën në Katar dhe zbuluan botën arabe që ata nuk e njihnin, ose e dinin vetëm nga ajo që u tregohej”, u tha gazetarëve kreu i FIFA-s.

Përveç surprizave dhe kthesave të shumta gjatë fazës së grupeve, përmes emocioneve të pjesës eliminatore të Kupës së Botës deri në finalen ndoshta më të mirë ndonjëherë – Kupa e Botës në Katar 2022 preku botën në shumë mënyra.

Ndër të tjera, për faktin se një nga lojtarët më të mirë të historisë, Lionel Messi, më në fund fitoi trofeun e vetëm që nuk e kishte fituar në karrierën e tij të gjatë. Kupa e Botës historike e FIFA-s – e para që u mbajt në Lindjen e Mesme – u shënua gjithashtu nga një bollëk golash.

Previous article“Primaret kishin probleme”, demokrati Xhelal Mziu: Jam i gatshëm të jap dorëheqjen si deputet për të garuar në Bashkinë e Kamzës
Next articleHoroskopi për ditën e sotme, 30 dhjetor 2022