Home Rajoni Barrikadat në Kosovë, Rusia me sytë nga Ballkani: NATO dhe BE nuk...

Barrikadat në Kosovë, Rusia me sytë nga Ballkani: NATO dhe BE nuk do të ndërhyjnë

Rusia ka komentuar sërish tensionet e fundit mes Kosovës dhe Serbisë. Me një gjuhë të njëjtë me atë të Beogradit zyrtar, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, e konsideron vendosjen e barrikadave nga serbët lokalë si formë legjitime të rezistencës dhe jo të dhunshme, por nuk përmend sulmet me armë.

“Kontingjentet e NATO-s dhe BE-së të dislokuara në rajon nuk mund dhe nuk duan të përdorin ndikimin e tyre në lidhje me atë që po ndodh atje”, theksoi zyrtarja ruse, referuar heqjes së barrikadave në veri të Kosovës.

Zakharova pretendon se për atë që po ndodh, i gjithë faji mbetet në qeverinë e Kosovës, së cilës i referohet si “autoritetet shqiptare të Kosovës”.

“Presioni i vazhdueshëm nga ana e BE-së dhe shteteve kryesore anëtare ndaj serbëve të Kosovës është në kontrast të plotë me heshtjen e tyre vdekjeprurëse ndaj Prishtinës, që shpërfill zotimin e saj për të krijuar një Bashkësi të Komunave Serbe në krahinë”, u shpreh Zakharova duke anashkaluar faktin se Kosova është një shtet i pavarur.

Previous articleArdhja e emigrantëve për festat e fundvitit, rëndohet trafiku në disa akse rrugore, më problem Fier-Roskoveci
Next article“Portieri i Argjentinës ka 4 gishta”/ FOTO që çmendi rrjetin dhe bëri konfuzë tifozët