Home Bota Banesat me tulla zjarri të ndërtuara në vitet ‘80 i mbijetuan tërmetit,...

Banesat me tulla zjarri të ndërtuara në vitet ‘80 i mbijetuan tërmetit, ja ”sekreti”

Edhe pse tërmetet 7.6 dhe 7.7 shkatërruan mijëra ndërtesa, të vjetra e të reja, në Turqi, ajo që çuditi jo pak ishte fakti se shumë pallate apo godina të vjetra të ndërtuara me tulla zjarri, nuk kishin lëvizur as edhe një centimetër.

Sipas pedagoges İdris Bedirhanoğlu, kjo ka ndodhur pasi këto tulla kanë një kapacitet të lartë mbajtës:

“Kjo tullë mund të performojë si një beton i vendosur mirë. Prandaj, në të kaluarën, shtëpitë ndërtoheshin nga tulla zjarri. Shtyllat dhe trarët janë bërë gjithashtu me tulla zjarri. 

Kur ndodh një tërmet, jo vetëm kolonat, por edhe tullat e mbushura të zjarrit mbajnë ngarkesa.

Meqenëse të gjitha ngarkesat nuk janë në kolonat e shtëpive të ndërtuara me tulla zjarri, ato mund t’i mbijetojnë të sigurt tërmetit. Tullat e zjarrit janë më rezistente ndaj ndikimeve të jashtme”.

Previous articleTeleskopi hapësinor James Webb bën zbulimin e pazakontë, përmbyset çdo gjë që dihet për Universin
Next article​Gjumi i pasdites ndihmon në mirëqenien e trurit, ja çfarë duhet të dini