Home Bota Austria propozon karantinë për të pavaksinuarit

Austria propozon karantinë për të pavaksinuarit

Rreth dy milionë njerëz që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 janë vendosur në izolim në Austri pasi vendi po përballet me një rritje të rasteve.

“Nuk pretendojmë që ky hap është i lehtë, por fatkeqësisht është i nevojshëm”, tha kancelari Alexander Schallenberg.

Personat e pavaksinuar do të lejohen të dalin nga shtëpia vetëm për arsye të kufizuara, si puna ose blerja e ushqimit.

Rreth 65% e popullsisë së Austrisë është plotësisht e vaksinuar – një nga normat më të ulëta në Evropën Perëndimore.

Ndërkohë, shkalla e infeksionit javor është më shumë se 800 raste për 100,000 njerëz, që është një nga më të lartat në rajon. Në përgjithësi, Evropa është bërë sërish zona e prekur më rëndë nga pandemia dhe disa vende po vendosin kufizime dhe paralajmërojnë rritje të rasteve.

Sidoqoftë, Mbretëria e Bashkuar, e cila ka një nga nivelet më të larta të infeksionit Covid, ende nuk ka rifutur kufizime, pavarësisht nga drejtuesit e shëndetësisë që bëjnë thirrje për rregulla si mbajtja e maskës në hapësirat e mbyllura.

Masat e prezantuara në Austri të hënën, të cilat vijnë mes presionit në rritje ndaj spitaleve të vendit, fillimisht do të zgjasin për 10 ditë.|Bulevard News|

*Ky artikull mund të ripublikohet vetëm përmes citimit të autorsisë

VIABBC
SOURCEBulevard News
Previous articleRama ironizon Bashën: Mos më ndërprisni, unë s’e ndërpreva në asnjë çast muzikën e gramafonit tuaj
Next articlePër të rimarrë patentën do t’i nënshtroheni pyetsorit për rregullat e qarkullimit, ja cilat pika duhet të keni parasysh