Home Bota Australia do të blejë më shumë se 200 raketa lundrimi amerikane Tomahawk

Australia do të blejë më shumë se 200 raketa lundrimi amerikane Tomahawk

Qeveria australiane ka njoftuar blerjen e më shumë se 200 raketave të lundrimit Tomahawk nga Shtetet e Bashkuara, për të cilat do të ndajë rreth 830 milionë dollarë.

Me këtë vendim, Australia do të bëhet një nga tre vendet, përveç SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, të cilat në arsenalin e tyre do të kenë raketa me rreze veprimi prej 1500 kilometrash, transmeton Reuters.

Sipas ministrit australian të Mbrojtjes Richard Marles, raketat me rreze të gjatë dhe armët e tjera të drejtuara janë kritike në një epokë të re të trazirave gjeopolitike dhe rrezikut.
Previous articleAksident i rëndë në Kosovë/ Tre makina përplasen në rrugën Prishtinë-Podujevë, plagosen 4 persona
Next articleTMERR në Valencia/ Notari sulmohet nga peshkaqeni blu, veprimi HEROIK, pasi pa gjakun u fut në det për të mos alarmuar njerëzit