Home Aktualitet Ankorohet në Durrës jahti i Jeff Bezos dhe furnizohet me mijëra litra...

Ankorohet në Durrës jahti i Jeff Bezos dhe furnizohet me mijëra litra karburant

Jahti “Koru” i themeluesit të Amazon Jeff Bezos mbërrin në Durrës.

Ndërsa çmimi i naftës në treg njeh rritje të vazhdueshme, jahtet turistike vijojnë ta shohin vendin tonë si stacion për në rajon për furnizimin me karburant.

Superjahti ka kërkuar të ndalojë në portin më të madh shqiptar për t’u furnizuar me 170 mijë litra karburant, para se të rinisë lundrimin drejt Italisë. Me një vlerë prej 500 milion dollarësh dhe prodhim i vitit 2023, ai është jahti i dytë më i madh me vela në botë dhe jahti më i gjatë i ndërtuar në Holandë me një gjatësi prej 127 metrash.

Jahti u dorëzua në Mallorca në prill të këtij viti dhe përdor energjinë kinetike të gjeneruar nga velat, por si shumica e jahteve me vela, ai përdor dhe fuqinë motorike.

Furnizimi me naftë me procedurë tranzit i sjell shtetit në këtë rast nëpërmjet taksës së luksit të vendosur së fundmi 6,8 milion lekë. Aktualisht, jahtet e marrin me 1,1 euro litrin e naftës, plus taksat.

Previous articleNga orët dhe makinat luksoze te 2.7 ton kokainë, Europol “shkrin” kartelin ballkanik
Next article“Duke humbur nënën time…”/ Princ Harry bën deklaratën e fortë për Mbretin Charles: Baba i keq