Home Politike Alibeaj takon ambasadoren Kim: Shqetësim, përdorimi i administratës në zgjedhjet e 14...

Alibeaj takon ambasadoren Kim: Shqetësim, përdorimi i administratës në zgjedhjet e 14 majit dhe pastërtia e kandidatëve

Enkelejd Alibeaj është takuar këtë të mërkurë në Kryesinë e Kuvendit me ambasadoren amerikane Yuri Kim.

Alibeaj ka reaguar nëpërmjet një statusi në “Twitter” ku është shprehur biseda u fokusua kryesisht tek zgjedhjet vendore të 14 majit, por pa lënë pas edhe zhvillimet e fundit politike.

“Diskutuam për rekomandimet e ODIHR, shqetësimet mbi përdorimin e administratës dhe pastërtinë e kandidatëve. Shqetësime këto të ngritura dhe më parë nga opozita dhe që kanë shoqëruar problematikën e proceseve të fundit zgjedhore në Shqipëri. Në emër të PD garantova ambasadoren e SHBA për vullnetin e mirë tonin për t’u përfaqësuar denjësisht në këto zgjedhje duke zbatuar rekomandimet e ODIHR, duke ndarë me të shqetësime të ndryshme përfshirë dhe rolin e medias, para dhe gjatë fushatës elektorale”, u shpreh Alibeaj.

Kujtojmë se paraditen e sotme, ambasadorja amerikane Yuri Kim u takua me sekretarin e Përgjithshëm të Partisë Socialiste, Damian Gjiknurin.

 

 

STATUSI:

Gjatë një takimi të frytshëm dhe miqësor me ambasadoren e SHBA në Tiranë prekem temat që lidhen me zhvillimet më të fundit në vend për t’u ndalur më gjatë tek ato të zgjedhjeve vendore të 14 Majit.

Diskutuam për rekomandimet e ODIHR, shqetësimet mbi përdorimin e administratës dhe pastërtinë e kandidatëve. Shqetësime këto të ngritura dhe më parë nga opozita dhe që kanë shoqëruar problematikën e proceseve të fundit zgjedhore në Shqipëri.

Në emër të PD garantova ambasadoren e SHBA për vullnetin e mirë tonin për t’u përfaqësuar denjësisht në këto zgjedhje duke zbatuar rekomandimet e ODIHR, duke ndarë me të shqetësime të ndryshme përfshirë dhe rolin e medias, para dhe gjatë fushatës elektorale.

Në fund të bisedës e falenderova për mbështetjen e vazhdueshme që SHBA i kanë dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve në rrugëtimin e gjatë dhe të vështirë të zhvillimeve demokratike.

Previous articleKrifca: 24 milionë euro mbështetje për gratë fermere
Next articleArrestimi i shtetasit serb, reagon ministri i Kosovës: Krimet e luftës as nuk i harrojmë e as nuk i falim