Home Bota Alarm në Angli/ Investigimi: Supermarketet mund të kenë shitur mish të kalbur...

Alarm në Angli/ Investigimi: Supermarketet mund të kenë shitur mish të kalbur për vite me radhë

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po shqyrton forcimin e kontrollit mbi Agjencinë e Standardeve të Ushqimit (FSA) pas lajmeve se produktet e mishit të derrit të skaduara janë lejuar të shiten në raftet e supermarketeve. Theresè Coffey, Sekretarja e Shtetit për Departamentin për Mjedisin, Ushqimin dhe Çështjet Rurale (Defra), i tha Dhomës së Komunave të enjten se ajo do të shikonte të vendoste FSA nën kontrollin e departamentit të saj.

Një hetim nga botimi tregtar Farmers Weekly zbuloi se të paktën deri në fund të vitit 2020, një nga prodhuesit kryesorë të ushqimit në Mbretërinë e Bashkuar u kishte shitur shitësve me pakicë mish të etiketuar gabimisht dhe të kalbur. Mishi i prodhuar nga furnizuesi, ende i paidentifikuar, raportohet se ka përfunduar në produkte të tilla si ushqime të gatshme, sanduiçe dhe produkte të tjera të shitura në Tesco, Asda, Co-op, Morrisons dhe Marks & Spencer.

FSA, një agjenci jo-ministrore e mbikëqyrur nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social, e cila është përgjegjëse për shëndetin publik në lidhje me ushqimin në Angli, Uells dhe Irlandën e Veriut, ka nisur një hetim mbi mashtrimin e dyshuar të zinxhirit të furnizimit. Kryetari i komitetit të EFRA, Robert Goodwill i tha Guardian se pasi kishte biseduar me ekipin e Farmers Weekly pas hetimit dhe duke lexuar raportet, ishte e qartë se inspektorët duket se ishin mashtruar nga kompania, e cila fshehu mishin e kalbur në kamionë ose në pjesë të tjera të fabrikës, gjatë kohës që inspektorët të pinin një filxhan çaj dhe të vishnin rrobat e tyre mbrojtëse.

Previous articleHaradinaj: Incidentet e fundit në veri të Kosovës, tregues se mund të ketë pengim të zgjedhjeve
Next article“5 mijë euro vota”, Kreshnik Spahiu: Historia e pabesueshme me politikanin shqiptar