Home Bota Aksidentet më vdekjeprurëse të trenave në Europë

Aksidentet më vdekjeprurëse të trenave në Europë

Përplasja e dy trenave me 40 viktima në Tempi ka tronditur Greqinë. Fatkeqësisht, ka shumë aksidente fatale me trena që kanë ndodhur në Europë, madje disa prej tyre kanë disa ngjashmëri me tragjedinë e sotme.

Përplasja e trenit kokë më kokë në Itali

Më 12 korrik 2016, një aksident i rëndë ashtu si ajo që ndodhi në Tempi, tronditi Italinë. Dy trena po lëviznin në të njëjtën linjë dhe u përplasën kokë më kokë në Pulia, në Italinë jugore, midis qyteteve Corato dhe Andria, raporton abcnews.al

23 persona humbën jetën, ndërsa tre vagona u bënë pluhur. Në Itali ka ndodhur edhe një tjetër tragjedi me 32 të vdekur më 29 qershor 2009.

Aksidenti më vdekjeprurës hekurudhor në Itali ndodhi në vitin 1978, kur një tren me shpejtësi të lartë në linjën Venecia-Romë u përplas me një tren që lidh Leçen me Milanon.

Numri i të vdekurve shkoi në 50 persona.

Rasti i Britanisë ka disa ngjashmëri me atë të Greqisë: edhe atje hekurudha u privatizua (mes viteve 1994 dhe 1997), ndërkohë që ka ankesa të vazhdueshme për mirëmbajtjen e dobët të rrjetit dhe trenave dhe vonesat e gjata.

Privatizimi i British Rail u “shënua” nga katër aksidente që tronditën opinionin publik. Më i madhi prej tyre ndodhi më 5 tetor 1999 në Ladbroke Grove, në dalje të Stacionit Paddington të Londrës.

Më pas, një tren pasagjerësh u përplas me një tren ekspres lokal, duke shkaktuar 31 viktima dhe duke plagosur 245. Një tjetër aksident ndodhi në Southall, e cila vrau 7 persona kur një tren me shpejtësi të lartë u përplas me një tjetër, raporton abcnews.al.

Gjithashtu, në vitin 2000, për shkak të dështimit të harduerit, një tren doli nga shinat në Hatfield, duke shkaktuar 4 viktima.

Më në fund, në vitin 2002 në zonën e Potters Bar përsëri 7 persona humbën jetën tragjikisht, kur treni  doli nga shinat. Bëhet e ditur se në të njëjtin vend kanë ndodhur edhe tre aksidente të tjera hekurudhore.

Aksidente të tjera fatale në Europë

2013: 80 të vdekur në Spanjë

Më 24 korrik, një tren që udhëtonte me shpejtësi 179 kilometra në orë doli nga shinat para se të mbërrinte në Santiago de Compostela dhe më pas u përplas me një mur.

Në total, 80 persona humbën jetën dhe 140 u plagosën në aksidentin më të rëndë në Spanjë që nga viti 1944.

2010: 45 të vdekur në Ukrainë

45 persona humbën jetën më 12 tetor në një përplasje midis një treni dhe një autobusi në Magands në Ukrainën qendrore-lindore. Autoritetet ukrainase akuzuan shoferin e autobusit se injoroi sinjalistikën dhe britmat e pasagjerëve.

2006: 47 të vdekur në Mal të Zi

Të paktën 47 persona humbën jetën dhe 234 u plagosën më 2 janar kur një tren doli nga shinat 15 kilometra larg Podgoricës. Shoferi nuk e kishte aktivizuar sistemin e frenimit.

Më 22 korrik, një tren doli nga shinat pranë Pamukka në provincën Sakarya të Turqisë veriperëndimore, shkaktoi 41 persona dhe plagosi 80 të tjerë. Ky është aksidenti më i rëndë i Turqisë në 50 vite, raporton abcnews.al.

2003: 33 të vdekur në Hungari

33 pensionistë gjermanë vdesin pas përplasjes së një autobusi me një tren pranë qytetit turistik të Sofiok në brigjet e liqenit Balaton në Hungarinë perëndimore.

Shoferi i autobusit nuk respektoi semaforin.

1998: 101 të vdekur në Gjermani

Më 3 qershor, një tren doli nga shinat duke shkaktuar 101 viktima dhe 88 të  plagosur 88 në Essen, Gjermaninë veriore.

Kjo është katastrofa më vdekjeprurëse hekurudhore e Gjermanisë që nga aksidenti i qershorit 1945 në Mynih që shkaktoi 102 viktima.

Previous articlePezullohet rritja e çmimit të patentës
Next articleRritet besimi në Ekonomi, Banka e Shqipërisë: Ndikuan pozitivisht ndërtimi, tregtia e konsumi! Pritet serish rritje çmimi të banesave