Home Rajoni Aksident tragjik në Greqi, përplasen dy trena, 32 viktima dhe mbi 80...

Aksident tragjik në Greqi, përplasen dy trena, 32 viktima dhe mbi 80 të plagosur

Një tragjedi ka ndodhur në Larisa të Greqisë ku pas përplasjes së dy trenave kanë mbetur të vdekur 32 persona dhe janë plagosur 85 të tjerë. Mes të plagosurve ka pasur edhe fëmijë të moshave 6-7 vjeç. Ndërkohë 32 të tjerë kanë shpëtuar pa dëmtime të shumta

Sipas të dhënave të publikuara nga mediat greke, aksidenti hekurudhor ka ndodhur në hyrje të luginës së Tempes, ku dy trenat janë përplasur me njëri-tjetrin. Mësohet se përplasja ka ndodhur rreth orës 23:00 të mbrëmjes së djeshme.

Dhjetëra oficerë policie dhe 40 zjarrfikës morën pjesë në operacionet e shpëtimit. Rreth tridhjetë autoambulanca ishin gjithashtu në vend. Dy spitale në zonën e Larisës janë hapur për të akomoduar të plagosurit e shumtë, 25 prej të cilëve thuhet se janë në gjendje të rëndë.

 

foto galeri

foto galeri

Previous articleShqipëria hapa pas në 2022 në objektivat e zhvillimit të qëndrueshëm, 44% në rrezik për të qenë të varfër
Next articleÇështja ÇEZ-DIA/ “Ismailajt i sekuestruan dhe pensionin e nënës”, Artan Hoxha: 600 milionë euro dëm iu shkaktua shqiptarëve. Dosje komplekse, përfshin 3 palë