Home Politike Administrata Demokrate si edhe ajo ish-Republikane e SHBA-ve, njohin Partinë Demokratike zyrtare...

Administrata Demokrate si edhe ajo ish-Republikane e SHBA-ve, njohin Partinë Demokratike zyrtare dhe jo foltoren

 

Nga Skënder Sadri KAPITI

Ish Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo, ka takuar zyrtarisht Enkelejd Alibeajn, Agron Gjekmarkajn, Jorida Tabakun dhe Dhurata Çupin, pra Partinë Demokratike zyrtare dhe jo foltoristët e rithemelimit, duke  injoruar fraksionin e Sali Berishës i cili po mban shpresat se një fitore e Trump në SHBA do t’i heqë njollën “non grata”.

Me heret, në prag të atij kuvendi të “rithemelimit” të grupit foltoristo-folkloristë, në Shqipëri erdhi për vizitë Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike Karen Donfried dhe takoi Alibeajn, kryetarin në detyrë të Partisë Demokratike zyrtare si dhe deputetet demokratë z.Bardhi dhe znj.Tabaku dhe jo vetëm se nuk e takoi por as nuk e zuri në gojë ishkomunistin demokrat tani të konvertuar në republikano-konservator Sali Berishën.

Dhe po një javë para zgjedhjes së kryetarit të foltoreve mbërriti në Tiranë Ish-Sekretari amerikan i Shtetit, M.Pompeo, i cili ka qenë Sekretar Shteti për periudhën kur president në SHBA ishte Donald Trump.Berisha dhe foltoristët patën shansin që ta provojnë se Berishën dhe foltoristët kanë mbështetjen e Trumpit dhe të republikanëve amerikanë. Është e vërtetë që Pompeo ka qenë Sekretar i Shtetit kur president ka qenë republikani Donald Trump, por atëhere janë mbledhur provat kundër Saliut që e shpallën ate “non grata”. Dhe kjo vizita e Pompeut i rrëzoi të gjitha mashtrimet dhe alibirat e Berishës dhe të foltoreve të tij, atë të përrallave se non gratën ia kishte përgatitur Soros.

Bien poshtë gjithashtu edhe ato alibirat e disa profesorëve e intelektualëve që kanë ngrënë këtë turli corbe antiamerikane dhe që shërbyen si avokatë kundër “non grata” të SHBA-ve. Foltoristët reklamojnë se kanë mbështetjen e republikanëve amerikanë dhe shpresojnë se se do ta amnistojnë Berishën nga “non grata”. Ish-Sekretari Pompeo mund të jetë kandidat për zëvendës president, nëse kandidon Presidenti Trump. Nëse jo, është një nga kandidatët për president.

Por  si ka mundësi që  republikani Z.Pompeo nuk takoi, pra as nuk i njohu foltoristët dhe as kuvendet e tyre?

Si ka mundësi që Z.Pompeo veproi ashtu si ambasadorja amerikane e emeruar nga ish-Presidenti republikan Trump?

 Si ka mundësi që nuk i takuan edhe me parë as Escobar dhe as  Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike Karen Donfried?! 

Pra si Republikanët e Demokratët amerikanë nuk e njohin as Berishën e as “Grupin e Rithemelimit”.

Kjo vizitë e Pompeo-s Tiranë si dhe mos pasja një takim nga ana e tij as me Presidentin Meta dhe as me kryetarin e foltoreve, me Berishën, kanë rrëzuar plotësisht cdo alibi për Sorosin si dhe alibinë tjetër se kur të vijnë republikanët në pushtet do ta amnistojnë Berishën, dhe do ia heqin atij non gratën.