Home Bota Të shtëna me armë zjarri në fabrikën e Mercedes-Benz në Gjermani, raportohet...

Të shtëna me armë zjarri në fabrikën e Mercedes-Benz në Gjermani, raportohet për dy të viktima

Dy persona janë vrarë nga të shtënat në një fabrikë të Mercedes-Benz në Sindelfingen, në jug të Gjermanisë.

Mediat e huaja shkruajnë se autori është arrestuar dhe nuk ka më asnjë rrezik për punonjësit e uzinës, tha policia e Ludëigsburg në Tëitter. Zyrtarët e policisë thanë se incidenti nuk ishte një “akt terrorist”.

“Jemi thellësisht të tronditur dhe të pikëlluar nga lajmi tragjik nga Sindelfingen këtë mëngjes. Mendimet tona janë me viktimat, familjet e tyre dhe të gjithë kolegët në vend”, tha Mercedes-Benz në një deklaratë.

Viktimat e të shtënave ishin të punësuar nga një ofrues i jashtëm shërbimi, shtoi prodhuesi i makinave.

E themeluar në vitin 1915, faqja në Sindelfingen është fabrika më jetëgjatë e prodhuesit të automjeteve dhe punëson 35,000 njerëz, sipas faqes së internetit të kompanisë. Ai prodhon Mercedes-Benz E-Class dhe S-Class.

Previous articleLufta në Ukrainë, tre të vdekur nga bombardimet ruse në Donetsk
Next articleNjë vit pas lindjes së tij, Rihanna dhe Asap Rocky zbulojnë për herë të parë emrin e djalit të tyre