Home Bota Kryeministri i ri i Australisë është…shqiptar

Kryeministri i ri i Australisë është…shqiptar

Anthony Albanese u shpall sot kryeministri i Australisë pas përfundimit të zgjedhjeve parlamentare. Albanese është kryeministri i parë i vendit nga një prejardhje jo anglo-kelte.

59-vjeçari i njohur ndryshe me nofkën “Albo” është rritur në banesa sociale nga një nënë beqare me pension invaliditeti. Ai shpesh e ka përmendur edukimin e tij si bazë për ecurinë e tij drejt politikës.

Albanese ka patur një histori emocionuese me të atin, pasi deri në moshën 15-vjeç ai e dinte të vdekur. Nëna e tij me origjinë irlandeze kishte rënë në dashuri me Carlo Albanese me të cilin mbeti shtatzënë. Pasi solli në jetë djalin, ajo u largua dhe vendosi ta rrisë e vetme, duke i thënë më pas se babai i kishte vdekur në një aksident automobilistik.

Tre dekada më vonë, ai gjeti Carlo Albanese, duke fluturuar për në Itali për të takuar atë dhe gjysmëvëllezërit e tij. Ai ka origjinë arbëreshe. Albanese tha se nëna e tij, Maryanne Ellery, ishte e vendosur se ai nuk kishte mundësi që ajo kurrë nuk i kishte. Me mbështetjen e saj, ai u bë i pari në familjen e tij që mbaroi shkollën dhe shkoi në universitet.

Ai ka thënë se krijimi i një bote më të mirë për djalin e tij, Nathan, është frymëzimi pas jetës së tij publike. Albanese u nda nga gruaja e tij prej 19 vitesh në vitin 2019, ndërsa partnerja e re Jodie Haydon iu bashkua në gjurmët e fushatës./CNN/dritare.net