Home Bota Macron bisedë telefonike me Zelensky: Rrisim mbështetjen ukrainase

Macron bisedë telefonike me Zelensky: Rrisim mbështetjen ukrainase

Presidenti Emmanuel Macron tha se Franca do të rrisë mbështetjen ushtarake dhe humanitare për Ukrainën. Këtë deklaratë ai ia ka bërë homologut gjatë një bisede telefonike me të.

Macron përsëriti “shqetësimin e tij të fortë” për bombardimet e Rusisë ndaj qyteteve ukrainase dhe “situatën e padurueshme” në qytetin port juglindor të Ukrainës, Mariupol, shtoi presidenca franceze në deklaratën e saj.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët në “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë, raportoi Reuters.

Ushtria e Ukrainës tha se forcat ruse goditën rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës të shtunën, por nuk arritën të kapnin tre zona të synuara, ndërsa Moska tha se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe dërgesat e armëve në Ukrainë po pengonin negociatat e paqes.

SOURCEbulevard news
Previous articleKadilli ia thotë të gjitha në sy Berishës: Hap rrugën për një brez tjetër në krye të PD-së, po izolon partinë
Next articleAutobuzi në Lanë, duhet të qëndrojë aty si mësim, pësim dhe kujtesë