Home Bota 70 vjet pas vdekjes së Stalinit, trashëgimia e tij vazhdon të ndjehet...

70 vjet pas vdekjes së Stalinit, trashëgimia e tij vazhdon të ndjehet në Rusi dhe Gjeorgji

Në prag të 70-vjetorit të vdekjes së Josif Stalinit, qëndrimet ndaj udhëheqësit të kohës së luftës të Bashkimit Sovjetik mbeten të përziera në vendet që ai dikur i sundonte me një dorë të hekurt. Gjatë tre dekadave të sundimit diktatorial, Stalini mbikëqyri industrializimin e shpejtë dhe fitoren mbi nazistët, por edhe vdekjen e miliona njerëzve përgjatë spastrimeve, dërgimit në kampet e punës dhe vdekjeve nga uria.

Previous articleIsh-agjenti i FSB-së ruse: Nuk jam optimist që Moska mund ta pushtojë Bakhmutin
Next articleUkraina: Kemi eliminuar 930 ushtarë rusë në 24 orët e fundit