Home Bota 7 mijë njerëz mbërrijnë në ishullin italian me 6 mijë banorë

7 mijë njerëz mbërrijnë në ishullin italian me 6 mijë banorë

Lampedusa ka parë një fluks emigrantësh me 7,000 njerëz që kanë mbërritur brenda dy ditësh, duke bërë që kryebashkiaku i saj dhe agjencia e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara të paralajmërojnë se ishulli italian është duke u mbingarkuar.

Ishulli – popullsia e të cilit është nën 7,000 – ka qenë prej kohësh porti i parë i thirrjes për njerëzit që kalojnë nga Afrika e Veriut dhe ka qenë një pikë e ndezur në krizën e migracionit në Evropë.

Kryebashkiaku, Filippo Mannino, tha të enjten se kriza e emigrantëve kishte arritur në një “pikë pa kthim”.

“Në 48 orët e fundit, rreth 7,000 njerëz kanë mbërritur në ishullin tim, një ishull që gjithmonë e ka mirëpritur dhe ka shpëtuar në krahët e tij”, tha Mannino për radion RTL 102.5 të Italisë, raporton CNN.

“Tani kemi arritur në një pikë pa kthim ku roli i luajtur nga ky shkëmb i vogël në mes të Mesdheut është vënë në krizë nga natyra dramatike e këtij fenomeni”, tha ai.

Përfaqësuesja e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për Italinë, Selia e Shenjtë dhe San Marino, Chiara Cardoletti, tha të premten se situata në Lampedusa është “kritike” dhe zhvendosja e njerëzve jashtë ishullit është “një përparësi absolute”.

Cardoletti tha se “aksioni urgjent” ishte duke u zhvilluar për “kthimin e ishullit në normalitet” dhe se autoritetet kishin transferuar rreth 5,000 njerëz jashtë ishullit në 28 orët e fundit.

Shumë nga njerëzit e fundit që kanë mbërritur kanë ikur nga destabiliteti politik në Tunizi. Në vitet e mëparshme, shumica erdhën nga Libia dhe ishin shpëtuar nga anijet bamirëse të OJQ-ve dhe shpëtuesit italianë në vend që të arrinin në ishull, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM). Grupi tani ka frikë se numrat do të rriten edhe më tej pas përmbytjeve katastrofike në Libi.

Previous articleZbulohet SHKAKU i zjarrit të pallatit në Tiranë: Flakët nisën nga…
Next articleBalla takon homologun spanjoll: Bashkë në luftën kundër narko-trafikut