Home Politike 42 vjet marrëdhënie diplomatike me Japoninë, Rama vizitë zyrtare në Tokyo

42 vjet marrëdhënie diplomatike me Japoninë, Rama vizitë zyrtare në Tokyo

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tokyo, Japoni, në datat 21 deri në 25 Shkurt, në kuadër të 42 vjetorit të vendosjes zyrtare të marrëdhënieve diplomatike mes dy Shqipëri- Japoni.

Gjatë vizitës së tij zyrtare në Tokyo, Rama do të zhvillojë një sërë takimesh, në kuadër të forcimit dhe thellimit të bashkëpunimeve mes dy shteteve, duke rikonfirmuar miqësinë mes dy vendeve, si edhe angazhimin e ndërsjellë për zhvillimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në sferën dypalëshe dhe shumëpalëshe, në përballimin e sfidave së bashku si miq dhe aleatë që ndajnë të njëjtat vlera.

Rama do të zhvillojë një takim bilateral me Kryeministrin i Japonisë Fumio Kishida, si dhe do të marrë pjesë së bashku me delegacionin që e shoqëron, në darkën e shtruar prej tij.

Viti 2022 shënoi 100 vjetorin e marrëdhënieve të miqësisë mes Shqipërisë dhe Japonisë.

Previous articleGabimi i para 3 vjetëve që po i kushton Kurtit në Konferencën e Sigurisë në Mynih
Next article“3 marsi, ditë kushtrimi”, Berisha thirrje qytetarëve t’i bashkohen protestës: Ju ftoj në betejën tonë, deri në fitore të revolucionit