Home Bota Opozita në Bjellorusi: Prigozhin është një vrasës që nuk do i mungojë...

Opozita në Bjellorusi: Prigozhin është një vrasës që nuk do i mungojë kurrë vendit tonë

Shefja e opozitës bjelloruse Svetlana Tikhanovskaya tha se asnjë bjellorusi nuk do t’i mungojë shefit të Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili dyshohet se ka vdekur në aksidentin në avion në veri të Moskës.

“Krimineli Prigozhin nuk do t’i mungojë Bjellorusisë. Ai ishte një vrasës dhe duhet të mbahet mend si i tillë. Vdekja e tij mund të çmontojë praninë e Wagnerit në Bjellorusi, duke zvogëluar kërcënimin ndaj kombit dhe fqinjëve tanë,” tha në rrjetet sociale. mediat.

Zyrtarët rusë konfirmuan se avioni Embraer Legacy po fluturonte midis Moskës dhe Shën Petersburgut kur u rrëzua në rajonin Tver, në veri të Moskës, të mërkurën në mbrëmje. Një grup Telegram i lidhur me Wagner pretendon se është rrëzuar.

Avioni privat mbante shtatë pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit. Zyrtarët rusë identifikuan të gjithë pasagjerët, përfshirë Prigozhin dhe krahun e tij të djathtë Dmitry Utkin, shkruan BBC.

Previous article“Më e vështirë se të lini duhanin”! Adele heq dorë nga kafeja, por përballet me disa simptoma shqetësuese
Next articleBILD: A e inskenoi vdekjen e tij shefi i mercenarëve të Wagner?