Home Bota Ariu masiv i quajtur ‘Hank the Tank’ në arrati, kërkohet nga policia...

Ariu masiv i quajtur ‘Hank the Tank’ në arrati, kërkohet nga policia e Kalifornisë

Një ari masiv i zi i quajtur Hank the Tank kërkohet nga policia e Kalifornisë, pasi ai ka hyrë në dhjetëra shtëpi në një lagje të Lake Tahoe që nga vera e kaluar, shkruan BBC. Ariu peshon 227 kg, shumë më tepër se një ari mesatar dhe duket se e ka anashkaluar letargjinë në dimër për shkak të furnizimit të vazhdueshëm me ushqim. Ariu Hank futet nëpër shtëpi sa herë është i uritur.

“Është mësuar të përdorë madhësinë dhe forcën e saj për të hyrë me forcë në shtëpi. Do të kalojë nëpër dyert e garazhit, do të kalojë nëpër dyert e përparme. Do të kalojë nëpër dritare,” thotë zëdhënësi i Departamentit të Peshkut dhe Kafshëve të Egra në Kaliforni, Peter Tira.

Gjithashtu i kurorëzuar si “Mbreti Henri” në shtyp, Hank “është lehtësisht i identifikueshëm për shkak të madhësisë së tij jashtëzakonisht të madhe dhe veshjes së errët me një surrat më të lehtë”, sipas Departamentit të Policisë South Lake Tahoe.

‘Bear League’, një grup lokal për mbrojtjen e kafshëve të egra, thotë se ariu Hank duhet të ishte  mesatarisht rreth 45 deri në 136 kg, por për shkak të oreksit të tij të furishëm për ushqimin e njerëzve ai është dyfishi i peshës së tij normale 227 kg. Ata kanë bërë thirrje që Hank të bllokohet dhe të dërgohet në një vend të sigurt në vend që të vritet.  Dhe që banorët e liqenit Tahoe të kenë mundësi për të siguruar ushqimin e tyre që për shumë muaj ju ka munguar sepse ariu Hank ja ka vjedhur.

“Ai nuk është duke mbajtur një dietë me milingona dhe manaferra, siç bëjnë shumë arinj të egër. Në Tahoe ka akses gjatë gjithë vitit në ushqime me kalori të lartë, pavarësisht nëse po flasim për pica apo akullore të mbetura apo thjesht mbeturina. Është më e lehtë të gjesh atë lloj ushqimi sesa të punosh me orë të tëra për të hequr grurin nga një trung i ngordhur,” i tha zoti Tira në BBC News.

Zyrtarët kanë marrë më shumë se 150 telefonata për Hank. Ai ka hyrë në gati 40 shtëpi, duke shkaktuar ndonjëherë dëme të rënda, vetëm në gjashtë muajt e fundit.

Pamje: