Home Kuriozitete 10 muzetë që duhen parë njëherë në jetë

10 muzetë që duhen parë njëherë në jetë

Ka shumë vende të artit dhe muze për t’u vizituar në jetë, dhe të shpërndara në të gjithë botën. Por disa prej tyre janë piketa kulturore dhe turistike, të cilat vërtet nuk mund të mos i vizitoni nëse kaloni nga qyteti ku ndodhen.

“Gjithnjë e më shumë ne flasim për mirëqenien e personit dhe kulturës si një kombinim i pazgjidhshëm. Shëtitja në ekstazë brenda “Sagrada Familia” ose “duke parë në sy” Monalizën, reagojnë në një nivel të thellë në emocionet e personit, duke kontribuar në trajnimin e tij si individ dhe si pjesë e një shoqërie në zhvillim”, komenton Paolo Fatone, Drejtor Rajonal Qendror për Evropën Jugore dhe GEPO e Tiqets, një platformë prenotimi online për muzetë dhe atraksionet.

Kjo është arsyeja pse ka vende që duhen parë, të paktën një herë në jetë. Nga Uffizi në Luvër, duke kaluar nëpër Muzetë e Vatikanit, 10 shtyllat e historisë dhe kulturës, kemi përzgjedhur 10 muzetë për t’i vizituar gjatë jetës tuaj.

 

.
Muzeu Britanik, Londër Ndër reliket e Egjiptit të Lashtë, Greqisë së Lashtë dhe Romës së Lashtë, si dhe gjetje të tjera të paarritshme; çatia spektakolare e xhamit të Great Court, Guri i Rosetës me famë botërore, çelësi për deshifrimin e hieroglifeve. Muzeu Prado, Madrid Është muzeu më i rëndësishëm i artit në Spanjë, i cili strehon kryevepra të mjeshtrave spanjollë si Velázquez dhe Goya, së bashku me të tjerë nga emra të mëdhenj ndërkombëtarë si Titian, Rembrandt, El Greco, Rubens.
Muzeu Metropolitan i Artit – THE MET, Nju Jork Një shëtitje në tempullin e Dendurit, i sjellë i paprekur nga Egjipti ose në dhomën e gjumit romake që i mbijetoi asgjësimit të Pompeit. Por edhe veshjet shumëngjyrëshe ceremoniale të Papua Guinesë së Re. Luvër, Paris Mes muzeve që duhen vizituar të paktën një herë në jetë, padyshim që nuk mund të mungojë koleksioni i Luvrit, i cili ka më shumë se 35,000 vepra arti.
 Darka e Fundit në Milano E famshme në të gjithë botën, Darka e Fundit e Leonardo Da Vinçit ndodhet brenda Kishës së Santa Maria delle Grazie në Milano. Kisha dhe Tabela me Darkën e Fundit janë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s . Palazzo Ducale, Venecia Zbulimi i historisë dhe kulturës së Serenissima me një vizitë mbresëlënëse në Palazzo Ducale, me shkallët e tij të arta, harqet triumfale dhe muret me afreske dhe brenda strukturës gotike.
Galeria Uffizi, Firence Një hap prapa në kohë në Rilindje, duke filluar me artistët e parë bizantinë, si Cimabue, për të vazhduar me vepra të mjeshtrave si Da Vinci dhe Raphael dhe në fund duke evoluar drejt lëvizjes barok me kryeveprat e Michelangelos.
Muzetë e Vatikanit dhe Kapela Sistine, Qyteti i Vatikanit Një shëtitje brenda një koleksioni të mahnitshëm të artit të Rilindjes. Shkolla e Rafaelit në Athinë, Galeria Arazzi, Galeria e Hartave Gjeografike, deri në Kapelën e famshme Sistine,
Previous articleHumbja përballë Veliajt në Tiranë, Këlliçi: Dhashë gjithçka nga vetja, rezultati u manipulua, gara ishte e pabarabartë
Next articleTë enjten rikthehet Parlamenti, ja rendi i ditës